Solutions Recruitment

Zycie w Holandii

Życie w Niderlandach wiąże się z obowiązkami, jakie mogą nie występować w Twoim kraju pochodzenia. Musisz zapoznać się ze wszystkimi warunkami życia, jakie ciebie czekają. W tym posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego czy zasad dofinansowania na dzieci, czy warunków zatrudnienia.

Często zadawane pytania

Życie w Niderlandach

Jeżeli przyjeżdża Pan/Pani do Holandii, aby tu mieszkać i pracować, a pracodawca jest z Holandii, obowiązkowe jest posiadanie holenderskiego ubezpieczenia zdrowotnego. Czasami w uzyskaniu ubezpieczenia pomaga pracodawca lub agencja pośrednictwa pracy. Jeżeli zawiera Pan/Pani samodzielnie umowę ubezpieczenia zdrowotnego, należy to zrobić jak najszybciej, zawsze jednak w ciągu czterech miesięcy od rozpoczęcia pracy w Holandii. Koszty lekarza w okresie braku ubezpieczenia ponosi Pan/Pani samodzielnie.

Jeżeli pracuje Pan/Pani w Holandii dla holenderskiego pracodawcy, ma Pan/Pani obowiązek zawarcia umowy ubezpieczenia zdrowotnego u holenderskiego ubezpieczyciela opieki zdrowotnej. Są wyjątki, na przykład w przypadku delegowania. Pracuje Pan/Pani wówczas czasowo w Holandii dla pracodawcy zagranicznego. W przypadku delegowania musi mieć Pan/Pani ubezpieczenie w kraju ojczystym.

Ubezpieczenie opieki zdrowotnej obejmuje prawie wszystkie koszty medyczne, takie jak wizyta u lekarza domowego lub w szpitalu na oddziale intensywnej opieki (niezależnie od tego, czy zapewniono przejazd karetką, czy nie). Ubezpieczenie zdrowotne obejmuje również koszty lekarstw lub opieki położniczej.

Czasami trzeba jednak opłacić udział własny, na przykład za leki. Zależy to od poszczególnego ubezpieczenia. Więcej informacji na ten temat znajduje się w polisie ubezpieczeniowej.

Nie, podstawowe ubezpieczenie zdrowotne pokrywa wiele kosztów związanych z leczeniem. Jednak na przykład leczenie stomatologiczne i fizjoterapia podlegają ubezpieczeniu uzupełniającemu. Możesz je wykupić w towarzystwie, z którym zawarto umowę ubezpieczenia zdrowotnego. Część kosztów ubezpieczenia uzupełniającego musisz często ponosić sam. Im większy zwrot kosztów w ramach ubezpieczenia, tym koszt ubezpieczenia uzupełniającego będzie wyższy (wyższa składka miesięczna).

Jesli nie masz juz pracy w Holandii, Twoje ubezpieczenie zdrowotne wygasa, jesli zawarles je za posrednictwem pracodawcy. Podlegasz ubezpieczeniu tylko wtedy, gdy wykonujesz platna prace w Holandii, oraz gdy jestes zatrudniony w przedsiebiorstwie albo przez agencje pracy tymczasowej. Istnieje kilka wyjatków, np. gdy zachorujesz, ulegniesz wypadkowi czy zostaniesz bez pracy.

Nie. Nie podlegasz juz ubezpieczeniu, jesli ubezpieczenie zdrowotne bylo zalatwiane przez Twojego pracodawce. Ubezpieczenie zdrowotne konczy sie w momencie zakonczenia pracy. Skontaktuj sie odpowiednio wczesnie z towarzystwem ubezpieczeniowym, w którym byles ubezpieczony w Twoim kraju zamieszkania. Jesli pozostajesz w Holandii, musisz nadal miec ubezpieczone koszty leczenia. Mozesz to zrobic, korzystajac z ubezpieczenia prywatnego.

To zalezy od towarzystwa ubezpieczeniowego oraz od rodzaju ubezpieczenia. Placisz srednio 150 € miesiecznie za ubezpieczenie podstawowe (2022). Dokladna wysokosc tej kwoty wynika z Twojego pakietu ubezpieczeniowego. Pracodawca moze potracac skladke na ubezpieczenie z Twojego wynagrodzenia. Skladka ta nazywa sie po niderlandzku „premie Zvw”. Jest ona zawsze odnotowywana na pasku placowym.

Ubezpieczenie zdrowotne obejmuje wiele kosztów leczenia, ale w określonych sytuacjach musisz jednak sam pokryć (małą) ich część. Ta część nazywana jest „udziałem własnym”. Wysokość Twojego udziału własnego wynosi standardowo co najmniej 385 € w skali roku.

Jeśli idziesz na wizytę do lekarza pierwszego kontaktu, nigdy nie płacisz udziału własnego.

Zapłacisz udział własny, gdy udajesz się do szpitala, np. w nagłym przypadku. Wówczas często towarzystwo ubezpieczeniowe przesyła Ci rachunek.

Możesz również zdecydować się na wyższy udział własny. Podwyższa się go skokowo co 100 € powyżej kwoty standardowej 385 €, a więc od 485 € do maksymalnie 885 €. Jeśli zdecydujesz się na podwyższenie, obowiązkowa składka miesięczna będzie zazwyczaj nieco niższa. Gdy udajesz się do szpitala, zazwyczaj towarzystwo ubezpieczeniowe przesyła Ci rachunek. Jeśli zdecydujesz się na wyższą kwotę udziału własnego, rachunek za szpital również będzie wyższy.

Zgodnie z holenderską ustawą tymczasowy powrót do kraju pochodzenia to Twoja dobrowolna decyzja. Koszty podróży nie są zatem zwracane przez ubezpieczyciela. Potrzebna jest pomoc doraźna, w związku z którą musisz wrócić do kraju pochodzenia? Wówczas od Twojej sytuacji osobistej zależy, czy otrzymasz zwrot kosztów lub ich części. A co w przypadku zachorowania podczas urlopu w kraju pochodzenia? Albo tymczasowego powrotu do kraju pochodzenia z zachowaniem obowiązku ubezpieczeniowego? Wówczas podstawowe ubezpieczenie zdrowotne (zwykle) pokrywa część poniesionych kosztów leczenia, które zostałyby pokryte również w Holandii. Jeśli chcesz wrócić do kraju pochodzenia w celu leczenia, musisz najpierw uzyskać zgodę swojego ubezpieczyciela.

W Holandii w przypadkach pomocy wymagającej szybkiego działania należy dzwonić na numer 112. Należy dzwonić również na numer 112, aby wezwać karetkę. Połączenie telefoniczne zostanie nawiązane z centralą pogotowia ratunkowego w danym regionie. Dyspozytor medyczny zada pytania, aby ocenić sytuację i zadecyduje, czy wysłać karetkę.

W Holandii nie ma obowiązku zapisania się do lekarza domowego. Jeżeli potrzebny jest lekarz, można umówić się na wizytę z miejscowym lekarzem domowym i wtedy się zapisać. Jeżeli nie uda się znaleźć nowego lekarza domowego, należy skontaktować się ze swoim ubezpieczycielem opieki zdrowotnej. Ubezpieczyciel pomoże Panu/Pani znaleźć nowego lekarza domowego i być może czas oczekiwania na wizytę będzie krótszy.

Translate »